Hemen Arayın!

Diyetisyen Cansu Uygur

DİYETİSYEN CANSU UYGUR

Eylül 1986 yılında İstanbul’da doğan Diyetisyen Cansu Uygur, İstek Bilge Kağan Fen Lisesi’nden 2004 yılında mezun olduktan sonra Beslenme ve Diyetetik eğitimini almak için Amerika’nın Kentucky eyaletindeki Western Kentucky University bünyesine burslu dahil olmuştur. İyi derece ile “Konaklama Yönetimi ve Diyetetik” bölümünden 2009 senesinde mezun olarak “Diyetisyen” ünvanını almıştır.

Eğitimi esnasında 2008 – 2010 yılları arasında sırasıyla Dr. Ender Saraç yönetimindeki Hay Sağlık ve Güzellik Merkezinde Ayurvedik Beslenme alanında, Anadolu Sağlık Merkezi (John’s Hopkins) Hastanesi’nde Onkoloji Beslenmesi alanında ve Taksim Alman Hastanesi’nde Kurumsal Beslenme alanında stajlar yapmıştır.

Mezun olduktan sonra 2010 – 2013 yılları arasında sırasıyla, Rotafarma ve Taksim Alman Hastanesi’nde sorumlu diyetisyen olarak görev almıştır. Taksim Alman Hastanesi bünyesinde klinik beslenme alanında uzmanlığını ilerletmiştir. Yine bu yıllar içerisinde Sağlık Bakanlığı’nın TRT ile ortak başlatmış olduğu Sağlık Anadolu Projesi’nde görev almıştır. Bu proje kapsamında Türkiye’deki iller gezilerek konferanslar verilmiş ve bölgede yaşayan kesim seminerler ile bilgilendirilmiştir.

2013 – 2015 yılları arasında Doğuş Grubu Espace Privé Chenot D-Life Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde diyetisyen olarak detoks, alkali beslenme, klinik beslenme, adrese teslim sağlıklı yemek hizmeti alanlarında görev almış ve adrese teslim sağlıklı yemek paketleri hizmeti konusunda uzmanlaşmıştır.

2015 yılında radikal bir kararla doğup büyüdüğü şehir İstanbul’dan, İzmir’e taşınmış ve kendi markasını yaratmıştır. Sağlıklı Şeyler Atölyesi bünyesinde “BACKPACK” markası ile adrese teslim sağlıklı yemek paketlerini farklı bir vizyon ile kurmuş, geliştirmiş ve kişiye özel seçenekler de sunarak kaliteli ve kapsamlı bir beslenme hizmeti haline getirmiştir. 

İzmir'deki ofisinde hizmet vermeye devam ederken İstanbul Aydın Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde de yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak Vegan ve Vejeteryan Mutfak dersini vermiştir. 

Türkiye’nin önde gelen hastane ve şirketlerinde klinik beslenme, kurum beslenmesi ve detoks yöntemleri üzerine çalışmış olması ve farklı alanlar, yöntemler ve danışanlar görmüş olması sayesinde üstün tecrübeler edinebilme şansına sahip olmuştur. Bütün bu tecrübeler ışığında esas ihtiyacın tam olarak ne olduğunu çok daha iyi gözlemleme şansına erişebilmiş ve kariyerini "mindfulness & mindful eating" (bilinçli farkındalık temelli beslenme) üzerine ilerletmeye karar vermiştir. Kilo verme odaklı yaklaşımları değil, sürdürülebilir ve bütünsel sağlığa hizmet eden yaklaşımları benimsemiş ve danışanlarına bu yönde oluşturduğu hizmetlerle eğitimler vermektedir. 

Bilinçli farkındalıklı ve sezgisel beslenme alanlarında ek eğitimler alıp MB-EAT (mindful based eating awareness trainer) ünvanı ile beslenme uzmanlığını pekiştirmiştir. 

Uzman Psikolog Ayşegül Soysal Taşçı ile birlikte, Yeme Farkındalığı (www.yemefarkindaligi.com) platformunu kurmuş ve bu platform altında ortak projeler yürütmektedir.

Sürdürülebilir sağlıklı beslenmeyi ve doğru davranış değişikliğini kişilerin hayatına entegre etmesini sağlamak mesleğindeki misyonudur. Ancak bu şekilde hem bedensel hem de zihinsel hastalıklardan korunmanın ve kişi için en ideal-sağlıklı kiloda kalmanın mümkün olduğuna inanmaktadır. 


backpack.tr